Plánujete cestu do Indonézie? Indonézia je skvelá voľba! Je však dobré vedieť pár tipov ešte pred samotnou cestou. Tu sú tie najdôležitejšie, ktoré sa vám zídu!

 1. V Indonézii sa zjednáva všetko! Napríklad za 10 magnetiek od nás pýtali 300 000 IDR – indonézskych rupií (21 Eur), ale kúpili sme ich za 40 000 IDR (3 Eur). Rozdiel, však? Povedzte, že ste študent a včera ste kúpili rovnaký počet magnetiek za nižšiu cenu, alebo im ukážte obnos peňazí, ktorý ste ochotný minúť – toto u mňa zaberalo najviac! Pri cestovaní po Ázii určite prídete na veľa možností, ako najlepšie zjednávať.
  Bargain everything

  Všetko zjednávajte

  Woman selling bananas, you can get them for 4000 only

  Žena predáva banány, môžete ich kúpiť aj za 4000 IDR (30 centov)

 2. Za 30-dňové víza do Indonézie zaplatíte 35 USD – áno, platí sa v amerických dolároch (na internete môžete nájsť starú informáciu – 25 USD). Majte po ruke presnú čiastku – urýchli to vybavenie víz. Po odlete z krajiny opäť zaplatíte – tentoraz 200 000 IDR (14 Eur)

  Ready for Indonesia

  Pripravení na odlet do Indonézie (vlak do Budapešti, letenka Budapešť – Dubaj – Kuala Lumpur a Kuala Lumpur – Yogyakarta)

 3. Výbery z bankomatov v Indonézii sú limitované jednorázovým výberom približne 1 2000 000 IDR/80 EUR. Vždy sa pri výbere z bankomatu stanete milionárom! 🙂

  Being a millionare in Indonesia

  Byť milionárom v Indonézii

 4. Najlepší čas na návštevu Indonézie je apríl – máj alebo október – november. Je to začiatok & koniec sezóny a vtedy je tam podstatne menej turistov. Prší tam ojedinele, väčšinou sprchne večer alebo v noci.
  Heave rain in the evening in Gilis

  Večerný dážď počas obdobia monzúmu na ostrove Gili Trawangan v Indonézii

  Rain in the afternoon in Java

  Poobedňajší 10-minútový dážď na ostrove Jáva v Indonézii

  Empty beach in Senggigi, Lombok in November

  Opustená pláž v meste Senggigi na ostrove Lombok počas novembra

 5. Stravujte sa v miestnych reštauráciách nazývaných warungy alebo si kúpte jedlo na ulici. Kupujte jedlo, ktoré jedia domáci a vyhýbajte sa reštauráciám pre turistov. Je to 2-3 krát lacnejšie, chutnejšie a máte väčšiu šancu, že vám nebude zle. Nezabúdajte, že väčšina reštaurácii v Indonézii nemá chladničku, teda jedzte tam, kde je veľa ľudí. Vajcia a mäso sa tak na slnku nestihnú pokaziť.
  Local food in Yogakarta

  Lokálne jedlo v meste Yogakarta na ostrove Jáva v Indonézii

  Food from restaurant for tourist 3 times more expensive than on the street

  Indonézske jedlo v reštauráciách pre turistov je podstatne drahšie a nie je o nič viac chutnejšie ako miestne z warungov alebo od predajcov z ulice

 6. Doprava v Indonézii je šialená, neplatia tam žiadne pravidlá! Dávajte si pozor, keď šoférujete auto alebo motorku.
  Traffic in Yogakarta, Indonesia

  Doprava v meste Yogakarta v Indonézii

  On motorbikes you can take everything

  Na motorkách sa preváža všetko

  Chidren drive the motobike in Indonesia

  Deti jazdia na motorkách alebo skútroch úplne bežne

 7. Horúca voda je luxus! Len tie lepšie hotely majú horúcu vodu. Keďže v Indonézii je väčšinou cez 30 stupňov, domáci nechápu, prečo by sa mali sprchovať v horúcej vode. Samozrejme, je to aj kvôli chudobe. Horúca voda je drahá!

  Hot shower and privacy was a luxury in Ubud, Bali

  Horúca sprcha a súkromie boli luxusom v Ubude na Bali

 8. Ako nájsť ubytovanie, keď ste si ho nezajednali pred príchodom? Nie je to žiadny problém! Domáci čakajú na turistov pri termináloch, prístavoch alebo autobusových staniciach. Hneď vám ponúknu ubytovanie, je len na vás, pre ktoré sa rozhodnete. Najlacnejšie ubytovanie, ktoré sme mali bolo 150 000 IDR/noc/izba (okolo 10 EUR). Majte na pamäti, že počas top sezóny (júl – august) je kapacita voľného ubytovania nižšia.
  Accomodation for 150 000 IDR in Java, Indonesia

  Ubytovanie za 150 000 IDR na ostrove Jáva v Indonézii

  Nájdite si ubytovanie cez Airbnb a ušetrite desiatky Eur

 9. Proti otravným komárom, ktoré prenášajú horúčku dengue alebo maláriu, (len v niektorých oblastiach) si kúpte lokálny sprej. Nám sa osvedčil sprej s levanduľou. 15 minút pred spaním vystriekajte celú izbu – sprej je však silný, musíte z izby odísť. Potom vám však určite nehrozí uštipnutie komárom alebo stretnutie so švábom.
 10. Biela pokožka priťahuje domácich, najmä mimo turistických miest. Každý si s vami bude chcieť spraviť fotku 🙂 V tých turistických miestach z vás domáci budú chcieť vytrieskať čo najviac peňazí – tu pomôže bod č. 1 🙂
  My boyfriend as a star in Java

  Môj priateľ ako miestna celebrita na ostrove Jáva

  Being a star in Borobudur

  Domáci si ma fotia vo vláčiku na ostrove Jáva pri chráme Borobudur

Boli ste v Indonézii? Aké sú vaše cestovateľské tipy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Páčil sa ti článok? Zahlasuj za mňa v súťaži Bloger roka 2015 v kategórii Cestovanie. Ďakujem!Bloger_roka_2015

 

Facebook Comments